KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1855047
*
nr 185 5047
Gouache
Landgren, ekor, -50, (sk) 45 x 54
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 oktober 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/10 15:59:46
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ekor gouache konst landgren täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:39
-
8086 Väggrelief
Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Viktoriansk, för..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:56
*
Gouache
nr 185 5047
Gouache
Landgren, ekor, -50, (sk) 45 x 54
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 oktober 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/10 15:59:46 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ekor gouache konst landgren täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:39 -
8086 Väggrelief
Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Viktoriansk, för..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:56



